Chleb żytni na zakwasie z czarnuszką - Energia - Medycyna Naturalna
  Plac Dworcowy 1 (I piętro) 33-100 Tarnów

Chleb żytni na zakwasie z czarnuszką

Proste przepisy na chleb żytni na zakwasie to moje ulubione przepisy z których najczęściej korzystam. Ten przepis do nich należy. Jest nieskomplikowany wymaga miski, składników i łyżki. To właśnie w nim lubie najbardziej. Każdy go może zrobić. Nie potrzeba żadnych specjalnych sprzętów kuchenny. Nie jest czasochłonny a wychodzi wyśmienity. Ten kto lubi chleb żytni o wilgotnej, gąbczastej i elastycznej strukturze napewno zostanie jego fanem z dwóch powodów. Nie wymaga długiego wyrabiania (wystarczy składniki wymieszać łyżką) i jest bardzo smaczny. Polecam szczególnie początkującym z domowym wypiekiem chleba na zakwasie.

Składniki na zaczyn

  • 150 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 150 g wody
  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego

Składniki na zaczyn mieszamy w plastikowej lub szklanej misce i odkładamy przykryte w temperaturze pokojowej na ok. 12 godzinczyli. Najwygodniej zaczyn przygotować wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie chleba na zakwasie.

Składniki na chleb zytni na zakwsie cześć II:

  • cały zaczyn z dnia poprzedniego
  • 400 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 400 g wody
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 20 g ziaren czarnuszki
  • 1 łyżka mielonego ostropestu

Przygotowanie

Do miski z zaczynem wsypujemy pozostałe składniki na chleb żytni na zakwasie. Całość wystarczy wymieszać łyżką. Dokładnie mieszamy. Konsystencja ciasta  będzie dosyć luźna, tak aby można było swobodnie i z łatwością wymieszać łyżką (można dodać ewentualnie trochę więcej mąki lub wody w celu osiągnięcia pożądanej gęstości)

Gotowe ciasto przekładam do foremki o wymiarach 30 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Posypuje na wierzchu jeszcze czarnuszką. Całość szczelnie przykrywam folią spożywczą i pozostawiam do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1,5-2 godzin lub do czasu aż ciasto urośnie do brzegów formy.

Pieczenie

Piekarnik nagrzewam do temperatury 250 stopni C i wkładam na dół dodatkową foremkę z  wrzącą wodą.

Zdejmuje folie z foremki. Wkładam wyrośnięte ciasto na chleb żytni  do gorącego piekarnika i skręcam na 220 stopni C i piekę ok. 25-35 min lub do czasu gdy chleb będzie ładnie zarumieniony. Zawsze sprawdzam czy chleb jest napewno upieczony stukając w niego. Jeżeli jest głuchy odgłos wyjmuję z piekarnika. Studzę chleb na kratce lub w piekarniku. Oczywiście świeżo po upieczeniu wyjmuje chleb z foremki.